LA VILLA LUHAČOVICE

LOKALITA: Luhačovice (ZL kraj)
STAV: projekt
STUDIE: 2020

Bytový dům je navržen v místě, jehož determinanty značně ovlivňují jeho vlastnosti a možnosti. Stavební pozemek je jak dosti exponovaný při téměř všech pohledech z hlavní ulice Masarykovy, resp. centra Luhačovice, tak i sevřený mezi poměrně vysoké a dominantní objekty na ulici Zatloukalově. Prostor tak vyžaduje kompozičně citlivý objekt propojující poměrně robustní měřítko hotelu ****Alexandria s jemnějším penzionem Jiřinkou.

Tyto 3 resp. 4 objekty byly historicky propojeny podélnou vnitroblokovou zahradou (sadem), která přibližně v místech dnešního veřejného schodiště, kde se setkávají Alexandria II a nově navržený bytový dům, měla úpravu tzv. „římské zahrady“. Tedy městského převážně dlážděného atria s hojností exotických rostlin (cypřišů, palem, oleandrů, egyptských růží atd.) v květináčích, prostorových pergol a sedacího nábytku k odpočinku. Zbytek pozemku byl využíván jako sad se záhony a zázemím pro kuchaře Francouzské restaurace v hotelu Alexandria.

Bytový dům je navržen jako odkaz na slavnou budovatelskou éru Luhačovic, inspirován bílým funkcionalismem a modernou. Odráží vztah a povahu investora v lásce k architektuře, „bílému lázeňství“ a kvalitě prostoru a služeb. Studie doplňuje spodní linii ulice Zatloukalovy o další objekt lázeňské povahy, tj. s horizontálními prvky luxusních teras se slunečníky a palmami, architektonickým detailem a zapojení a zušlechtění veřejného prostoru. Nedílnou součástí je tak i snaha o renesanci římské zahrady v podobě dlážděné terasy s pergolami a sadu v západní spodní části pozemku.

3.PP
V samotném objektu se nachází v nejnižším podlaží 3 byty různých velikostí o ploše 63 – 107 m2 s orientací a výhledem k ulici Masarykova a přímým výstupem terasu a do zahrady.
2.PP
V podzemí je k dispozici 21 garážových stání, která jsou přístupná autovýtahem z ulice Zatloukalovy. 1.PP
Z ulice Zatloukalovy je navržen bezbariérový vstup do domu s přístupem k výtahu a schodišti. Na podlaží se nachází 3 byty o velikost od 66 – 95 m2 s vlastními terasami orientovanými na Luhačovice. 1.NP – 3.NP
Ve dvou typických podlažích je navrženo 5 bytů, z toho dva jsou loftové s okny přes dvě podlaží orientovanými do ul. Zatloukalovy. Ve 3.NP jsou navrženy čtyři byty o velikostech 48-119 m2. Každý byt je navržen se zádveřím, jednou až třemi ložnicemi, WC a koupelnou, velkoryse řešeným hlavním obytným prostorem s kuchyňskou, jídelní a obývací částí s přístupem na terasu, lodžii nebo balkon. Střešní nástavba
V posledním podlaží jsou navrženy dva byty o ploše 59 a 119 m2 s luxusními terasami s výhledem na centrum Luhačovic a možností umístění whirpoolu.

Výpočet pro umístění parkovacích stání určuje potřebu celkem 25 stání. V podzemní garáži je navrženo 21 stání, z toho dvě jako bezbariérová. V úrovni ul. Zatloukalovy bude v mezipatře umístěno 1 garážové stání. Pro krátkodobá stání jsou v ul. Zatloukalova navržena 3 podélná stání. Celkem bude k dispozici 25 stání.

Vizualizace: ve spolupráci s Janoušek & Havlíček visualisations

     

   

     

Vizualizace: Michaela Gracová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *