SILO I – sídlo společnosti Nwt, a.s

LOKALITA: Zlín (ZL kraj)
STAV: dokončená stavba
STUDIE: 2013

Adaptace původní architektury resp. tvaru a funkce bývalého sila, vychází ze základního principu přiznání starého a nového a kontrast mezi nimi – doplnění autentických historických prvků a materiálů o současné autentické prvky a materiály, kdy jeden druhému neodporuje, naopak nové prvky novým detailem a tvaroslovím dále rozvíjejí původní téma. 

Zcela v duchu filozofie názvu investora – N. W. T. – New World Technology -> New World 

Sýpka, jakožto rostlá hmota hospodářského objektu budovaná bez cíleného uměleckého záměru, ovšem i tak s důrazem na jednotný design budov Baťových závodů, obsahuje 3 výrazná exteriérová témata a 2 interiérová. 

Exterier
1 – “bizardní” gradovaná silueta
2 – strohý univerzální plán štěrbinových horizontálních oken, sloupů a průvlaků 

3 – “křidélka” zastřešení ramp

 

Interier
1 – univerzální podlaží horizontálních skladů
2 – vertikální sýpky s výraznými zkosenými hlavicemi a převýšeným prostorem 

 

V návrhu jsou všechna tato témata navzájem propojena a dále rozvíjena. Především posilujeme vnější rozeznatelnost rozdílných funkcí uvnitř objektu. A reagujeme na původní témata jejich novými současnými synonymy. 

Exterier
1+3 – bizardní siluetu jež budovu vymezuje vůči obloze doplňujeme jejím neméně bizardně deformovaným opozitem – rozvinutou “stuhou” původního zastřešení ramp, která tvoří “druhou siluetu”, tentokrát vymezující budovu vůči zemi
2 – univerzální strohé fasády s monotónně se opakujícími štěrbinovými okny pod stropem doplňujeme o monotónně se opakující štěrbinová okna pásová ve výšce kancelářského stolu, pásová okna navzájem spojují jednotlivé moduly čímž fasádu tvoří ještě více kompaktní a univerzální. 

 

Interier -> Exterier
1 – viz. bod 2 Exterier – pásová okna jsou doplněna pouze tam, kde jsou funkčně nutná, tj. v patrech skladů či v modulech s toaletami doplněna nejsou
2 – viz. bod 1+3 Exterier – nová “spodní silueta” obnažuje katedrálový prostor pod hlavicemi sýpek, který nově funguje jako foyer, tedy poloveřejný prostor pro který je přirozené propojení s exterierem 

 

Snahou bylo co nejvíce uchovat povahu skladištní budovy, rozvinout původního genia loci – dosáhnout efektu spoře proskleného pláště s převahou výplňového zdiva. 

Původní barevnou variaci červená-bílá-zelenobílá reprezentující původní konstrukci, architekturu i dobu, doplňujeme sklem a koncentrovaně barvami spektra reprezentující novou dobu – “New World”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *